Харчування працівників підприємства за рахунок профспілки

Профспілкова організація перераховує кошти постачальнику послуг за харчування працівників згідно з наданим рахунком за місяць та договором на надання цих послуг без персоналізації. Чи повинна профспілка сплачувати податки при перерахуванні коштів і як визначити для цього базу оподаткування, враховуючи відсутність доходу конкретних працівників в обліку профспілкової організації?

Згідно з пп. 163.1.1 ПКУ, об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід.

Одночасно, відповідно до пп. «б» пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених цим Кодексом для оподаткування прибутку підприємств.

Додаткові блага — це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платникові податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку, крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ (пп. 14.1.47 ПКУ).

Так, згідно зі ст. 14 Закону №1045 професійні спілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. При цьому статут (положення) профспілки повинен містити джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання (п. 9 ч. 3 ст. 14 Закону №1045).

Отже, вартість харчування, що сплачується профспілкою за власні кошти за встановленими у статуті напрямами їх використання, які не є персоніфікованими, не є об'єктом обкладення податком на доходи фізичних осіб.

На відміну від харчування коштом роботодавця, ЄСВ на харчування працівників за рахунок профспілки не нараховується, адже працівники підприємства не перебувають із профспілкою у трудових відносинах, а вартість подарунків не можна вважати частиною фонду оплати праці, тобто вони не є зарплатою.