Чи може зареєструвати ФОПа особа, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною?

Дружина працює, а чоловік перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років. Чи може чоловік в цей момент відкрити ФОПа? Якщо так, то чи слід йому платити ЄСВ за ФОПа?

Чи можна відкрити ФОПа?

Так, можна відкрити. Адже чинним законодавством немає заборони.

Причому якщо дружина чи чоловік отримує допомогу при народженні дитини, після реєстрації ФОП виплати зберігаються і ніяк не зміняться, тому що допомога нараховується одноразово, її сума законодавчо закріплюється на момент її оформлення і не може бути змінена (див. також консультацію тут).

Чи слід ФОПу платити ЄСВ?

Відпустка по догляду за дитиною ніяк не впливає на необхідність ФОП сплачувати ЄСВ.

Тобто, ФОП, який пере6уває у такій відпустці, сплачує ЄСВ в загальному порядку. Це також означає, що на такого ФОП поширюються і пільги із сплати ЄСВ, що стосуються будь-яких ФОП.

Наприклад, з 01.03.2022 р. до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану ФОП на будь-якій системі оподаткування мають право не сплачувати ЄСВ і не подавати у складі податкової декларації додаток з розрахунком ЄСВ (див. пп. 9-19 розд. VІІІ Закону про ЄСВ).

ФОП на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Якщо ФОП (як «загальники», так і «єдинники») одночасно перебувають у трудових відносинах, і роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше за мінімальний страховий внесок, то вони можуть не платити ЄСВ за себе (ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Про ЄСВ для ФОП можна почитати тут.