ПДВ при поверненні товарів платником, який був на ЄП (2%), до 31.10.2023 р.

Підприємство - платник ПДВ продало товар контрагенту, який перебував на ЄП (2%), нарахувало ПДВ. Контрагент планує повернути цей товар до 31.10.23 р. Взамін поверненого підприємство поставить цей же товар. Чи коригувати ПДВ при поверненні, з огляду на норму пп. 13 підр. 8 розд. ХХ ПКУ?

Відповідно до пп. 13 підр. 8 розд. ХХ ПКУ до операцій з повернення товарів/необоротних активів, придбаних під час використання особливостей оподаткування, встановлених пп. 9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ, якщо такі операції з повернення здійснені не пізніше 31 жовтня 2023 року, норми пп. 192.2 ПКУ не застосовуються.

Не вимагається підтвердження товарно-транспортними накладними, що складаються відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт», операцій з перевезення товарів/необоротних активів, придбаних покупцем під час використання особливостей оподаткування, встановлених пп. 9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ, у зв’язку з поверненням таких раніше поставлених товарів/необоротних активів у власність постачальника, а також у зв’язку з подальшим їх постачанням на користь того самого покупця, якщо такі операції з перевезення здійснені у період з 1 серпня 2023 по 31 жовтня 2023 року включно.

Пояснення застосування цієї норми наведено у відповіді на питання 5 Інформаційного листа ДПС №4/2023.

ДПС зазначає, що у даному випадку розрахунок коригування на зменшення податкових зобов’язань складається на неплатника ПДВ, але при цьому не вимагається дотримання умови, визначеної пп. 192.2 ПКУ, щодо обов’язкового повернення покупцю коштів за товар.

Таким чином, в розглядуваній ситуації, при поверненні контрагентом товарів підприємство має скласти та зареєструвати РК на неплатника, зменшивши свої ПЗ з ПДВ.

Поряд з цим на нове постачання товарів в загальному порядку слід скласти та зареєструвати нову ПН.

У загальному підсумку раніше нараховані ПЗ з ПДВ, які виникли при першому постачанні товару покупцю, який був на ЄП за ставкою 2%, тепер коригуються за допомогою від’ємного РК (його реєструє підприємство – продавець), і нараховуються нові ПЗ з ПДВ на постачання товару покупцю, який вже повернувся на загальну систему.