Чи може ФОП надати найманому працівнику нецільову благодійну допомогу?

Чи може ФОП надати найманому працівнику нецільову благодійну допомогу в межах неоподатковуваної суми? Якщо так, то якими документами це оформити?

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) та інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2 ПКУ).

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (у 2023 р. – 3760,00 грн).

Тож, вважаємо, що працедавець-ФОП може надати своєму найманому працівникові нецільову благодійну (матеріальну) допомогу за його заявою, наприклад, на вирішення соціально-побутових потреб чи у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем у межах неоподатковуваної суми 3760,00 грн. Заява може бути такого змісту: «Прошу надати мені матеріальну допомогу в розмірі 3760,00 грн. на вирішення соціально-побутових потреб». І вже на підставі цієї заяви, підприємець має видати наказ про її надання.

Окрім того, суму нецільової благодійної допомоги потрібно буде відобразити у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ознакою доходу «169». Оскільки нецільова благодійна допомога не належить до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат, то вона не є базою для нарахування ЄСВ, відповідно не відображається в додатку 1 зазначеної звітності.