Облік авто, отриманого за договором фінлізингу, після його арешту

Підприємство використовує у власній діяльності автомобіль, отриманий за договором фінлізингу. Стався страховий випадок і автомобіль забрали під арешт на невизначений термін. Чи зупиняти робити щомісячні платежі? Чи продовжувати відображати їх в бухгалтерському обліку? Чи нараховувати амортизацію?

Питання продовження здійснення щомісячних платежів вирішується виключно договором фінлізингу. Якщо за умовами договору настання страхового випадку є підставою припинення платежів, то їх нарахування і сплата припиняються.

Але, як правило, таких умов договори фінлізингу не містять. Тому платежі і надалі сплачують і нараховують в загальному порядку, як це було до арешту.

Відповідно до п. 23 НП(С)БО 7 нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

Як бачимо, в цьому переліку немає такої підстави призупинення нарахування амортизації, як арешт. Тому нарахування амортизації продовжується.

Єдине — може змінитися витратний рахунок, на який відноситься нарахована амортизація. Наприклад, якщо автомобіль використовувався в адміндіяльності, то амортизація списувалася на рахунок 92. А за період арешту амортизацію слід відносити, на наш погляд, на субрахунок 949 “Інші витрати операційної діяльності”.

На наш погляд, арешт автомобіля робить його невиробничим ОЗ, адже автомобіль вже не використовується в господарській діяльності. А це є підставою нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ, на залишкову вартість, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого був арешт (див. п. 189.1 ПКУ), за умови, що підприємство є платником ПДВ і за отриманим автомобілем відображався ПК.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то, на наш погляд, податкова амортизація такого автомобіля призупиняється. Тож фінрезультат до оподаткування збільшуватиметься на суму амортизації, нараховану в бухобліку, і не зменшуватиметься на амортизацію за даними податкового обліку, адже податкова амортизація, як ми вже сказали вище, призупиняється.

Але податкова служба може мати іншу думку з цього питання. Тому підприємство може отримати індивідуальну податкову консультацію.