Довідка про належні працівнику суми за час призупинення дії ТД

Працівник звернувся з вимогою надати йому розрахунок сум заробітку за час призупинення з ним дії ТД. Як його рахувати, як компенсацію втраченого заробітку (по середньому) чи якось по іншому? Чи потрібно враховувати ЄСВ, і також за ці місяці йому не рахувалися дні відпустки, чи потрібно нараховувати відпускні?

Відповідно до ст. 13 Закону № 2136 призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

На думку Мінекономіки, оскільки призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а також виконання інших обов’язків, передбачених трудовим договором, то при призупиненні трудового договору роботодавець повинен продовжувати ведення обліку в частині визначення та фіксації сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо такого призупинення не було б.

А оскільки під час призупинення дії ТД виплата заробітної плати роботодавцем не буде здійснюватися, то відсутня й база нарахування ЄСВ, а відповідно й сплата ЄСВ. Тому роботодавець також повинен фіксувати розмір ЄСВ, який підлягав би виплаті із сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які б виплачувалися працівникові, якщо такого призупинення трудового договору не було б.

До таких нарахувань варто включати всі складові заробітної плати, що належать працівнику: оклад, індексацію, надбавки й доплати, які за звичай отримав би працівник.

Під компенсаційними виплатами, на думку автора, мається на увазі, наприклад, виплата лікарняних, на які працівник мав би право, але не отримав. Бо не виконував свої трудові обов'язки, а перебував у призупиненні дії трудового договору, тож, у роботодавця були відсутні підстави для їх нарахування.

Також, на думку автора, до компенсаційних виплат варто віднести і відпускні /компенсацію за невикористану відпустку. При розрахунку яких варто скористатися даними щодо доходів, які працівник не отримав у зв'язку із призупиненням дії ТД, але на які він мав право і які повинні бути йому відшкодовані за рахунок держави-агресора. Тому що при відшкодуванні належних сум працівникам країною агресором, з'явиться у працівника дохід (за час перебування у призупиненні дії ТД), що дасть право працівнику на стаж за ст. 9 Закону про відпустки, який своєю чергою, дасть право на дні щорічної відпустки такому працівнику. Відповідно і на їх розрахунок за нормами Порядку № 100, бо з'явиться розрахунковий період в якому є дохід.

Відшкодування цих платежів на час призупинення дії трудового договору також буде покладено на державу, що здійснює військову агресію проти України.

Отже, роботодавцю потрібно фіксувати (хоч і поза балансом, тобто, в аналітичному обліку) зарплату та інші компенсаційні виплати працівникам, ТД із якими призупинено, а також і ЄСВ на ці виплати. На жаль, порядок аналітичного обліку таких виплат та ЄСВ офіційно не встановлено. Хоча спроби в Мінекономіки, в серпні минулого року, були, про це ми писали тут. Але на цей час самому роботодавцю доведеться встановити цей порядок у своїй обліковій політиці.

Так само і надання працівнику відомостей щодо сум розрахованих доходів та ЄСВ, чи то у вигляді довідки, чи в інший спосіб, законодавством не прописане. Але, про надання довідки працівнику про нараховані суми заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо призупинення ТД не було б, вперше було згадано уповноваженим ВРУ з прав людини.

Тож враховуючи зазначене, довідку роботодавець може надати працівнику довільної форми розписавши складові зарплати та компенсаційні виплати (лікарняні, відпускні тощо), а також ЄСВ, на які мав би працівник без призупинення дії ТД.