Чи може платник ЄП викупити свій вексель?

Чи може ТОВ на ЄП викупити свій вексель за ціною меншою, ніж вказано у векселі? Вексель випущено під час перебування ТОВ на загальній системі оподаткування. Чи дозволена така операція платнику ЄП? Який бухгалтерський облік викупу векселя?

Здійснення викупу власного векселя не заборонено для платника ЄП. Така операція не є підставою анулювання реєстрації платником ЄП.

Зобов’язання за векселем в бухгалтерському обліку ТОВ (емітента) відображається за кредитом 62 (короткострокові векселі) чи 51 (довгострокові векселі).

Викуп власного векселя відображається проведенням:

  • Дт 35 (короткостроковий) чи 18 (довгостроковий) Кт 311 – на суму оплати.

Погашення власного викупленого векселя:

  • Дт 62, 51 Кт 35, 18 – на собівартість викупленого векселя;
  • Дт 62, 51 Кт 746 – на різницю між номіналом і сумою купівлі.

Як бачимо, придбання векселя на суму меншу за номінал призводить до виникнення доходу в бухгалтерському обліку.

Це може бути підставою для ДПС вважати, що такий дохід має включатися до складу оподатковуваного доходу платника ЄП.

Адже згідно з пп. 2 пп. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП юрособи є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ПКУ.

А в пп. 292.3 ПКУ названо дохід від безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

На наш погляд, розглядуваний нами дохід тут не названо. Тому оподатковуваного доходу бути не повинно.

Але невідомо, як норму щодо безоплатно отриманих товарів трактуватиме ДПС. Можна стверджувати, що якщо вексель викуплено за сумою менше номіналу, то різниця є безоплатно отриманим товаром. Тому для уникнення непорозумінь з ДПС може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

***

Читайте також: Викуп власного векселя з дисконтом