Який обсяг операцій з контрагентами вимагає їх відображення у звіті про контрольовані операції?

У 2022 році ТОВ мало річний дохід понад 150 млн грн, мало взаємовідносини з контрагентами-нерезидентами, які підпадають під критерії контрольованих та лише з одним із контрагентів обсяг господарських операцій перевищує 10 млн грн. У Звіті про контрольовані операції відображається контрольована операція тільки з контрагентом, обсяг господарської операцій з яким перевищив 10 млн грн, чи з усіма контрагентами, які підпадають під критерії контрольованих?

Відповідно до пп. 39.4.2 ПКУ, платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, Звіт про контрольовані операції.

Форма та Порядок складання Звіту про контрольовані операції затверджені наказом Мінфіну від 18.01.2016 р. № 8.

Відповідно до пп. 39.2.1.1 ПКУ, Контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія. Сіті - платників податку на особливих умовах - на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності), а саме:

  1. господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 ПКУ;
  2. зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
  3. господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до Переліку №1045, або які є резидентами цих держав;
  4. господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи, за Переліком №480.

Відповідно до пп. 39.2.1.7 ПКУ, господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і пп. 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, визнаються контрольованими, якщо обсяг таких господарських операцій, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

З наведеного випливає, що якщо обсяг операцій з контрагентом нерезидентом не перевищує 10 млн. грн., то навіть якщо виконані всі інші критерії контрольованих операцій, операцій з таким контрагентом не будуть контрольовані. А якщо операції з контрагентом не будуть контрольовані, їх, на наш погляд, не потрібно відображати у Звіті про контрольовані операції.

Але думка ДПС з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.