Зміни до ст. 38 Закону про зайнятість: чи стосується крюїнгу?

Законом №2623 внесено зміни до ст. 38 Закону про зайнятість, в частині надання безоплатних послуг щодо посередництва у працевлаштуванні за кордоном. Чи стосується це діяльності крюїнгу? У договорах із моряками предмет - надання інформаційно -консультаційних послуг, оформлення документації тощо. Якщо так, то яке формулювання можна прописати, оскільки власник бажає надавати послуги на оплатній основі?

Крюїнг (від англ. «Crewing») - це посередництво у пошуку, відборі та працевлаштуванні моряків на судна. В Україні, щоб займатися крюїнгом, потрібно отримати ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном.

Тепер щодо змін:

Законом № 2623 внесено зміни до ч. 2 ст. 38 Закону про зайнятість.

Насамперед, зазначимо, що як і раніше, надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном здійснюється після укладення між особою та суб’єктом господарювання договору про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном.

Але тепер чітко зазначено, що суб’єкт господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, зобов’язаний безоплатно надавати громадянам України консультації та інформацію про:

  • переваги легального працевлаштування за кордоном;
  • характер майбутньої роботи;
  • умови та розмір оплати праці;
  • умови проживання в державі перебування;
  • наявність міжнародних договорів (угод) у сфері працевлаштування та соціального забезпечення, укладених між Україною та державою працевлаштування.

Тож суб’єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, забороняється отримувати від громадян, яким надано зазначені послуги, гонорари, комісійні та інші винагороди. Оплата послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном здійснюється роботодавцем, якому надано такі послуги.

Таким чином, вважаємо, що зміни, внесені до ст. 38 Закону про зайнятість, також стосуються агенств чи підприємств, які займаються крюїнгом, тому що такі компанії займаються посередництвом у працевлаштуванні моряків на закордонні судна. Тому, починаючи з 27 жовтня 2022 року послуги крюїнгу особам, які працевлаштовуються, мають надаватися безоплатно. А оплату таких послуг має здійснювати роботодавець, якому надано послуги.

Будь-які формулювання в договорі стосовно того, що компанія надає послуги особі, яка працевлаштовується за кордоном, на оплатній основі, буде порушенням законодавства, що може призвести аж до припинення діяльності, зупинення або анулювання ліцензії органом ліцензування (ч. 11 ст. 53 Закону про зайнятість).