Пролонгація кредиту від нерезидента: нарахування відсотків та подання інформації до банку

Підприємство пролонгувало отриманий валютний кредит від нерезидента, ця пролонгація не була зареєстрована в НБУ. За період пролонгації нараховувалися відсотки. Чи мало право підприємство нараховувати відсотки та відображати їх у складі витрат, якщо пролонгація не зареєстрована в НБУ?

Станом на цю мить реєстрацію в НБУ валютних кредитів (позик, ПФД) від нерезидентів скасовано. Порядок реєстрації договорів був прописаний у главі 2 розділу І Положення №270, яке скасовано з 07.02.2019 р.

З 7 лютого 2019 р. інформація про кредитні договори з нерезидентами надається банками до Нацбанку на підставі звернення резидента до моменту фактичного проведення валютних операцій за такими договорами (постанова Нацбанку № 6) – нашу новину про це читайте тут.

Зокрема, банк надає до Інформаційної системи повідомлення про договір [з інформацією щодо договору (з урахуванням у разі їх наявності інших додаткових угод/договорів, документів, що стосуються реалізації договору та здійснення операцій за договором) та уключаючи за необхідності інформацію стосовно зміни банку, у якому відкрито рахунок для грошових розрахунків (платежів) за договором]:

  1. за зверненням резидента-позичальника (нового боржника) з урахуванням пункту 7 розділу I Положення №6;
  2. за власною ініціативою не пізніше дня проведення валютної операції за договором через цей банк вперше [якщо до фактичного проведення валютних операцій за договором через банк резидент-позичальник (новий боржник) не звертався до нього].

Тож на нашу думку, клієнту потрібно звернутися до обслуговуючого банку щодо реєстрації змін до договору – а саме пролонгації строку кредиту. Відповідно до п. 6 Положення № 6 резидент має право звернутися до обраного ним банку до фактичного проведення валютних операцій за договором через цей банк, зокрема, для внесення змін до відомостей щодо договору, які містяться в Інформаційній системі.

Бухгалтерський облік та сплата відсотків за кредитом не залежать від факту надання інформації про зміну умов кредитного договору, адже від факту ненадання інформації зобов’язання позичальника перед кредитором не зникають, їх все одно потрібно виконувати. Тому відсотки за кредитом відображаються в обліку за загальними правилами і повинні бути сплачені у встановлений договором термін.

Те, що банк не здійснить переказ валютних коштів без надання інформації про пролонгацію кредиту, не звільняє позичальника від обов’язку сплати відсотків. Позичальник повинен подбати про те, щоб інформація про додаткову угоду до договору була надана і платіж за відсотками проведений.

Подальший облік відсотків буде залежати від рішення, прийнятого підприємством:

  • відсотки будуть погашатися згодом, коли додаток до договору буде внесено до Інформаційної системи НБУ;
  • відсотки будуть списані.

Нагадаємо, що при погашенні відсотків потрібно буде утримати податок з доходів нерезидентів відповідно до пп. «а» п. 141.4 ПКУ.

Про податкові різниці при списанні відсотків ми писали у консультації.