Податок на репатріацію при заліку заборгованості з нерезидентом

Українська компанія має кредиторську заборгованість перед своїм учасником нерезидентом (Литва) за кредитом і процентами, та за дивідендами. А нерезидент має заборгованість перед компанією за придбані цінні папери. Чи можна провести залік заборгованостей? Чи потрібно в цей момент сплачувати податок на репатріацію?

Чи можна провести залік заборгованостей?

Відповідно до ст. 601 ЦКУ, зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги.

Таким чином, для зарахування заборгованості нерезидента за придбані цінні папери із зобов’язанням української компанії з повернення кредиту і процентів, потрібно, щоб:

  1. зобов’язання і заборгованість існували;
  2. строк виконання їх настав.

В розглядуваній ситуації ці умови виконуються, тому зарахувати зустрічні однорідні вимоги можна.

Відповідно до ч. 2 ст. 601 ЦКУ зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін. Тобто достатньо, щоб українська компанія нерезиденту чи нерезидент компанії спрямували заяву про зарахування зустрічних однорідних вимог і припинення зустрічних зобов’язань станеться.

Але для уникнення можливих непорозумінь, як між контрагентами, так і з податковими органами, може бути доречним скласти договір про припинення зобов’язань шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. У такому договорі слід вказати, яке зобов’язання, строк якого настав і коли, у якому розмірі припиняється шляхом зарахування його зустрічним зобов’язанням, стосовно якого також слід вказати строк виконання та розмір.

Заборони проводити таке зарахування чинне законодавство не містить, в тому числі в період воєнного стану.

Чи потрібно в цей момент сплачувати податок на репатріацію?

При виплаті нерезиденту доходів із джерелом походження з України, у вигляді процентів, дивідендів, потрібно утримати податок на репатріацію (див. п. «а», п. «б» пп. 141.4.1, пп. 141.4.2 ПКУ).

Згідно з абз. 3 пп. 141.4.2 ПКУ, якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за цим Кодексом до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:

Пс = СД х 100 / (100 - СП) - СД,

де:

  • Пс - сума податку до сплати;
  • СД - сума виплаченого доходу;
  • СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом.

Таким чином, при зарахуванні заборгованості податок на репатріацію потрібно розрахувати за цією формулою і сплатити до бюджету в день зарахування заборгованості.

***

Читайте також: