Оподаткування та облік конструктивних дивідендів

Підприємство експортувало товар. Покупця (нерезидента) включено до Переліку №1045 (згідно з пп. «в» пп. 39.2.1.1 ПКУ). Підприємство не готує за поданими операціями документацію щодо ТЦУ. Які додатки до декларації з податку на прибуток за даною операцією заповнюються та які проводки в бухобліку мають бути?

Відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ, для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в пп. «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки».

Таке заниження в просторіччі називають конструктивними дивідендами. Про сутність конструктивних дивідендів і їх оподаткування див. тут.

Відповідно до пп. 141.4.1 ПКУ, дивіденди, які сплачуються резидентом нерезиденту, оподатковуються податком на репатріацію (див. п. «б» пп. 141.4.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ, при здійсненні таких виплат нерезиденту резидент повинен утримати з цих доходів податок на репатріацію (за ставкою 15% або за пониженою ставкою, якщо така передбачена нормами міжнародного договору, укладеного з країною нерезидента – отримувача доходу).

Якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за ПКУ до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:

Пс = СД х 100 / (100 – СП) – СД,

де:

  • Пс – сума податку до сплати,
  • СД – сума виплаченого доходу,
  • СП – ставка податку, встановленого цим підпунктом.

В розглядуваній ситуації виплата дивідендів фактично здійснюється в негрошовій формі. Вони «виплачуються» у вигляді знижки на товар. Тому розраховувати податок доведеться із застосуванням наведеної формули.

А як розрахувати суму знижки?

Ми вище зазначили, що знижка розраховується як різниця між сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки» і між фактичною ціною продажу на експорт.

Про особливості визначення ціни за принципом «витягнутої руки» можна почитати тут.

Авансовий внесок при виплаті дивідендів

Окрім податку на репатріацію, платник податку на прибуток повинен сплатити авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів, встановлений п. 57.1-1 ПКУ. Детальніше про цей внесок можна почитати тут.

Які додатки до деклараціі з податку на прибуток по даній операції заповнюються?

Додаток ПН і додаток АВ.

Який бухоблік конструктивних дивідендів?

Окремо в бухобліку конструктивні дивіденди не відображаються. Відображаються тільки сплачені податки, пов’язані з такими дивідендами:

  • Дт 92 Кт 641/р – нарахування податку на репатріацію;
  • Дт 641/р Кт 311 – сплата податку на репатріацію;
  • Дт 641/ав Кт 311 – сплата авансового внеску з податку на прибуток.

***

Читайте також: