Членські внески та компенсація за використану електроенергію СТ та ГО готівкою: що з РРО?

Чи обов’язкове застосування РРО при внесенні членами Садових товариств чи ГО членських внесків або компенсації за використану електроенергію готівкою? Або які ще є варіанти прийняття готівки від членів СТ чи ГО без наявності розрахункового рахунку?

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону про РРО, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

При цьому, розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону про РРО).

Таким чином, сплачені членами СТ чи ГО готівкою членські внески або компенсація готівкою використаної електроенергії, що надходить до цих організацій, не є розрахунковою операцією в розумінні Закону про РРО, оскільки не передбачає реалізацію товарів чи послуг. Тож проводити такі надходження через РРО не потрібно. Таку готівку СТ та ГО оприбутковує в повній сумі в день її отримання шляхом оформлення ПКО та відображенням у касовій книзі. При цьому слід дотримуватися граничних сум розрахунків готівкою протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами встановленими п. 6 Положення №148.