Збиток від операцій факторингу у податкових витратах

Підприємство згідно з договором про відступлення права вимоги набуло право вимоги від боржника належного виконання сплати суми заборгованості. Надалі цю заборгованість було відступлено за договором факторингу, за ціною 3% від суми заборгованості. Чи має підприємство віднести одержаний збиток на витрати, якщо фактор з клієнтом не розраховувався?

Наприклад, в ІПК ДПСУ від 01.07.2021 р. № 2581/ІПК/99-00-21-02-02-06, від 22.06.2020 р. № 2509/6/99-00-05-05-02-06/ІПК тощо читаємо:

«Розділом ІІІ Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування у разі здійснення факторингових операцій.

Отже, такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку».

Тобто, якщо заборгованість було відступлено за ціною 3% від суми заборгованості, витрати фактично зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому податкові різниці тут не виникають.

Тобто, в термінах запитання, підприємство може віднести одержаний збиток на витрати. Причому відносить на витрати саме в момент здійснення операції факторингу.

Якщо фактор з клієнтом не розрахувався, варто розуміти причину.

Якщо договором факторингу оплата передбачена, але фактор затримує оплату, заборгованість набуває ознак сумнівної. За такою заборгованістю потрібно нарахувати резерв сумнівних боргів. Як це робити, хто може не створювати резерву, як відображати в обліку і як застосовувати податкову різницю, можна почитати, приміром, тут.

Якщо ж заборгованість стає безнадійною, вона списується з балансу. Про особливості списання, бухгалтерського, податкового обліку можна почитати, приміром, тут.

***

Читайте також: