Страховий стаж з 01.01.2011 р. до 01.01.2016 р. для лікарняного

Чи зараховувати до страхового стажу для оплати лікарняного період з 01.01.2011 р. по 01.01.2016 р., якщо у трудовій книжці запису за цей період немає, але в реєстрі застрахованих осіб є дані за цей період?

Страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 21 Закону №1105).

В ч. 7 ст. 20 Закону про ЄСВ зазначено, що відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, використовуються для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Але не все так просто.

Страховий стаж з 01.01.2011 р. визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 2 ст. 21 Закону №1105).

Тобто, страховий стаж з 01.01.2011 р. визначається не тільки за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за допомогою відомостей з Реєстру застрахованих осіб, що надаються відповідно до Положення №10-1: форма ОК-5, форма ОК-7, дані про трудовий та страховий стаж (додаток 9).

Для цього потрібно порівняти відомості зазначені в довідці, взятій з реєстру з даними трудової книжки, тому що відомості про стаж в таких довідках не завжди є коректними, щоб брати їх до уваги при розрахунку лікарняного.

Після порівняння інформації до розрахунку береться тільки страховий стаж періоди, за яким збіглися. Тому що у довідках включаються відомості також за періоди, коли ЄСВ було сплачено за час роботи особи за договором ЦПХ, а до 01.01.2016 р. цей період сплати ЄСВ такою особою чи роботодавцем за ЦПХ не включався, оскільки вважалося, що особа не підлягала страхуванню за Законом №1105, бо на той момент не перебувала у трудових відносинах.

До 01.01.2016 р. розподіляли сплачений підприємцями ЄСВ тільки на пенсійне страхування та на випадок безробіття, а вже починаючи з 2016 року страховий стаж для надання страхових виплат мали б зарахувати фізособам-підприємцям, особам, які провадять незалежну професійну діяльність, і фізособам, які виконують роботи (надають послуги) за договорами цивільно-правового характеру.

Також міг потрапити період, за які особа добровільно сплачувала страхові внески, в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, за себе як ФОП, то для включання до страхового стажу його потрібно підтвердити довідкою з ФСС про сплату страхових внесків. Також, незалежно від факту сплати страхових внесків та їх розміру до страхового стажу автоматично зарахуються періоди, за які сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску: відпустки для догляду за дитиною до 3 років, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій (за винятком пенсії по інвалідності).