Штраф за відсутність в чеку роздрібного акцизного податку

Магазин при формуванні фіскального чека на алкогольну продукцію не пробив роздрібний акцизний податок за однією з позицій. Тобто в чеку зазначено 10 позицій алкогольної продукції і за однією із них не зазначено роздрібний акциз. Помилку виявили через місяць. Яка відповідальність за цю помилку?

Відповідно до п. 2 розділу II Положення №13, з 1 жовтня 2021 року СГ роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів та зареєстровані платниками акцизного податку (СГ, що зареєстровані платниками іншого податку, крім ПДВ) повинен мати у фіскальному чеку такий обов'язковий реквізит як акцизний податок.

В чеку він зазначається окремим рядком у вигляді літерного позначення, з указанням розміру ставки такого податку, загальною сумою такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), а на початку рядка друкується назва такого податку (рядок 22). У реквізиті "Акцизний податок" його назва наводиться згідно з ПКУ, а за потреби дозволяється використовувати скорочення.

Згідно з п. 3 розділу I Положення №13 у разі відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий.

Таким чином, якщо РРО формує чеки без обов’язкових реквізитів, в зазначеному випадку, відсутність в чеку інформації про роздрібний акциз, можна вважати, що розрахунковий документ покупцям не видавався. Штраф за таке порушення, якщо воно буде виявлене до 01.01.2022 р. згідно з п. 11 Прикінцевих положень Закону про РРО, становить:

  • за перше порушення – 10 % вартості проданих із порушеннями товарів (послуг);
  • за кожне подальше порушення – 50 % вартості проданих із порушеннями товарів (послуг).

З 1 січня 2022 року розміри штрафів зростуть (п. 1 ст. 17 Закону про РРО) і становитимуть:

  • 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 150% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.