Ліцензія та акциз при продажу склоомивачів, рідин для розпалювання

Чи повинно підприємство отримувати ліцензію та реєструвати акцизний склад, якщо планує займатися продажем рідини для розпалювання та склоомивачей, які тільки перефасовує з бочок, які купує оптом, в баночки, та продає оптом?

Акцизний податок

Відповідно до п. 215.1 ПКУ до підакцизних товарів належать:

  • спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу «живого» бродіння);
  • тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;
  • ф

  • рідини, що використовуються в електронних сигаретах;
  • пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом та коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 цієї статті (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД);
  • автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів;
  • електрична енергія.

Рідини для розпалювання, склоомивачі не відносяться до жодної з наведених категорій підакцизних товарів. Вони не є ані спиртом етиловим, ані алкогольними напоями, ані пальним для заправки двигунів, ані легковими автомобілями чи електричною енергією.

Якщо зазначені рідини не є підакцизними товарами, то і немає підстав реєструвати акцизний склад, реєструватися платником акцизного податку.

Подібний висновок знаходимо, приміром, в Постанові шостого апеляційного адмінсуду від 29.09.2020 р. у справі № 320/2721/20.

В цьому судовому рішення розглядається ситуація, коли підприємство виготовляло «Засіб для розпалювання вогню» ТУ У 36.6-31826636-010:2011 (код УКТ ЗЕД 3606 90 90 00) та зимовий омивач «Засоби мийні для догляду за транспортними засобами» ТУ У 24.5-31826636-005-2009 (код УКТ ЗЕД 3820 00 00 90).

Податкова вважала, що для виробництва цих виробів підприємство використовує підакцизну продукцію, а тому має зареєструватися платником акцизного податку.

Але суд з’ясував, що зазначена продукція не є підакцизною і для її виробництва не використовується підакцизна продукція.

Ліцензування

Законом № 481 встановлено ліцензування виробництва, оптової, роздрібної торгівлі пальним, спиртом етиловим, зберігання пального, спирту етилового тощо.

Відповідно до ст. 1 Закону № 481 термін «пальне» вживається в цьому Законі у значенні, наведеному у ПКУ.

Згідно з пп. 14.1.141-1 ПКУ пальне – це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 ПКУ.

Перелік підакцизних товарів, їх коди згідно з УКТ ЗЕД та ставки акцизного податку визначено п. 215.3 ПКУ. Зокрема, перелік підакцизних товарів, віднесених до пального, встановлено пп. 215.3.4 ПКУ.

Причому слід також враховувати, до підакцизних товарів відноситься пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом та коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 цієї статті (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД).

Засіб для розпалювання вогню не є таким пальним. Адже він призначений не для заправки транспортних засобів, обладнання чи пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння.

Тому ліцензію для виробництва, торгівлі чи зберігання на такий засіб, на наш погляд, отримувати не потрібно.

Те саме стосується склоомивача, який не відноситься до спирту етилового.

Але в будь-якому разі може бути доречним звернутися до податкової і отримати ІПК. Адже, як показує наведене вище судове рішення, подекуди податкова може вважати інакше і справа доходить навіть до суду.